Uzmanından salmonella bakterisine ilişkin uyarılar

Gelişim Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, çocukların sıkça tükettiği ambalajlı atıştırmalık eserlerde tespit edilen salmonella bakterisi, her yıl binlerce can kaybı ve ekonomik kayıplara sebep oluyor. Çikolata eserleriyle irtibatlı 151 yiyecekte salmonella tespit edilmesi üzerine, dünya harekete geçti. Çoklukla hayvansal besinlerden insanlara geçen bakteri, kusma, karın ağrısı, ishal, ateş üzere belirtilerle kendini gösteriyor.

Prof. Dr. Mustafa Nizamlıoğlu, salmonella bakterisinin bir yaşından küçük çocuklarda bu bakterinin daha fazla görüldüğünü, belirtilerin 1-7 gün ortasında sürdüğünü ve hastalığın şiddetinin alınan bakteri sayısına ve kişinin direncine bağlı olarak değiştiğini bildirdi.

“ETKENİ TANIYIN, BAKTERİDEN KORUNUN”

Ciddi bir halk sıhhati riski oluşturan salmonella, besin kaynaklı enfeksiyonlar ortasında birinci sıralarda yer alıyor. Son devirlerde dünyaca ünlü markaların ambalajlı eserlerinde tespit edilen bakteri, bu eserleri tüketenlerin akıllarına “Acaba ben de bu bakteriyi kaptım mı?” sorusunu getirdi.

Salmonellanın tabiatta ve etrafta yaygın bulunuşunun, insanlara bulaşmasını kolaylaştırdığını belirten Nizamlıoğlu, etkeni tanımanın, enfeksiyonun özelliklerinin ve risk faktörlerinin bilinmesinin, korunma ve denetimde hayli değerli olduğunu vurguladı.

GIDA KAYNAKLI HER 3 SALGINDAN BİRİ SALMONELLA’DAN

2 bin 600’ün üzerinde tipi bulunan Salmonella bakterisine daha çok 1 yaşından küçük çocuklarda rastlandığını aktaran Nizamlıoğlu, “AB’deki besin kaynaklı her üç salgından biri Salmonella’dan kaynaklanıyor ve insanlarda en sık bildirilen ikinci gastrointestinal enfeksiyonu. Antibiyotiklerin yaygın olarak hayvan yemlerine katılması ve bilinçsizce kullanılması sonucu, çok sayıda antibiyotiğe dirençli hayvan yetiştiği için bu bakterinin daha da arttığını gözlemliyoruz. Hastalığın toksik tesiri ise küçük çocuk, yaşlı ve diğer hastalığı olanlarda daha şiddetli olarak seyrediyor olması.” tabirlerini kullandı.

Nizamlıoğlu, Salmonella’da mevt oranın yüzde 1’in altında kaldığını, riskli besinler ortasında en çok kırmızı et, kanatlı eti, yumurta eserlerinde bulunduğunun altını çizdi.

Bakteriden korunmanın yollarına ait bilgi veren Nizamlıoğlu, “Hayvansal eserlerle bağlantısı olabilecek süt, krema ve kremalı eserler, mayonez, su eserleri (midye, karides vs), salatalar, hazır yemekler, zerzevat ve meyveler üzere yiyecekler yüksek risk kümesinde bulunuyor. Bakterinden korunmak için öncelikle tükettiğiniz besinlerin hijyeninden emin olun. Besinlerin hazırlanmasında kontaminasyonların önlenmesi gerekir. Çabuk bozulacak eserlerde soğuk koruma yapılarak üretilmesi yahut lojistiğinin yapılması epeyce değerli. Birebir vakitte besinlerdeki mikroorganizmaların ısı tesiriyle faaliyetlerini engellemek için aktif ısıl süreç (pastörizasyon) de yapılmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir