Türkiye’de son 20 yılda 23 bin 735 çocuk anne oldu

Kendisinden 29 yaş büyük bireyle ‘imam nikahıyla’ evlendirilen 6 yaşındaki çocuk ile 8 yıl evvel ‘intihar etti’ denilen fakat geçtiğimiz günlerde kayınpederi Tahir Atak tarafından öldürüldüğü belirlenen 13 yaşındaki Baht Ertem cinayeti bu mevzuda yaşanan acı gerçeği bir defa daha gün yüzüne çıkardı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile paylaştığı istatistikler adeta tüyler ürpertti.

15 YAŞ ALTI 23 BİN ÇOCUK ANNE OLDU

2002-2022 yıllarında yüklü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz bölgesi olmak üzere Türkiye’de son 20 yılda 23 bin 735 çocuğun imam nikâhıyla evlendirildiği, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile doğum yaptıkları hastane kayıtlarına nazaran anne oldukları ve bunların tamamının 15 yaşın altında oldukları tespit edildi.

Kayınpederi Tahir Atak tarafından öldürüldüğü belirlenen 13 yaşındaki Baht Ertem’in ailesi şikayetçi oldu.

BERDEL YA DA İKİNCİ EŞ OLARAK KUMA GİDİYORLAR

12-15 yaş aralığında anne olan çocukların, ya okul okurken okuldan alındıkları yahut kırsal bölgede yaşadıkları için hiç okula gitmedikleri, mevsimlik personel olarak aileleriyle birlikte tarlalarla ırgatlık yaptıkları tabir edildi. Çocuk gelinlerin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görücü yordamı berdel yahut ikinci eş olarak kuma gittikleri, hastanede doğum yapmış oldukları için bu sayıların tespit edildiği, kayıt dışı gerçekleşen doğumlarda yaş oranının tespit edilemediği öğrenildi.

Kendi akranları okulda oyun oynarken, onlar anne ve eş olmanın ağır yükü altında ezilen çocuk gelinler, kırsal bölgede vakit zaman girdikleri ruhsal buhran ve ağır depresyon sonucu intihar ettikleri, ya da gördükleri şiddet karşısında baba meskenine geri gönderildikleri yahut eş, ya da aileleri tarafından can güvenlikleri olmadığı için devlet müdafaasına alınarak sığınma konutuna yerleştirildikleri bildirildi.

YÜZDE 67 DOĞU VE GÜNEYDOĞU

Çocuk gelinlerin 20’li yaşlara geldiklerinde 4-5 çocuk annesi oldukları tespit edilirken, çocuk yaşta evliliklerin Türkiye ortalamasına bakıldığında yüzde 67’sinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde olduğu, bunu sırasıyla Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinin izlediği belirlendi. Çocukların biyolojik, fizyolojik gelişimini tamamlamadan çocuk yaşta evlendirilmelerinin önemli sakıncaları da olduğuna vurgu yapan uzmanlar, gebelik devirlerinde zehirlenerek çocuğun da karnındaki bebeğin de vefatla sonuçlandığı onlarca hadiselerin kayıtlara geçtiği bildirildi. Gebelik zehirlenmelerinin çocuk gelinlerde yetişkinlere oranla daha fazla görüldüğü, bu nedenle bayanlar için en ülkü annelik yaşının 24-28 ortası olduğunun altı çiziliyor.

KIRSAL BÖLGEDE KAYIT DIŞI OLANLAR DA VAR

20 yaş öncesi gebeliklerin bilhassa anne adayının ömrünü önemli tehlike altına soktuğu tabir ediliyor. Bilhassa kırsal bölgede çocuk gelinlerin doğum nedeniyle isimli taraftan süreç görmemek için meskende köy yahut mahalledeki bayanların yardımıyla eski metot prosedürlerle doğuma zorlandıkları, bu durumun da birçok vakit çocuğun da bebeğin de vefatıyla sonuçlandığı belirtiliyor. Erken yaşta evliliklerin ömür uzunluğu ruhsal travmalar başta olmak üzere psikosomatik rahatsızlıklara yol açtığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir