Rusya-Ukrayna Savaşı ile iki ülke vatandaşlarının Türkiye’den aldıkları konut sayıları katlandı

Rusya-Ukrayna Savaşı, iki ülke vatandaşlarının Türkiye’den aldıkları konutların sayısına da artış olarak yansıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerinden derlenen habere nazaran, ocak-kasım devrinde Türkiye’de yabancılara satılan konut sayısı, geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla 10 bin 389 artarak 61 bin 741 oldu.

Bu artışta Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının edindiği konutlar başrolü oynadı. İki ülke vatandaşlarının Türkiye’den aldığı konut sayısı birebir devirde 10 bin 608 adet arttı. 11 aylık periyotta en fazla konut alan yabancılar listesinde Rusya, İran ve Irak vatandaşları birinci üçte sıralandı. Buna rağmen Irak, İran ve Afganistan vatandaşlarının bu süreçte aldığı konut sayısında azalış görüldü.

Rusların aldıkları konut sayısı 3,3 katına çıktı

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla iki ülke vatandaşlarının Türkiye’den aldıkları konutların sayısının süratle artması ise dikkati çekti. Savaşın başladığı şubatta Ruslar Türkiye’den 509 konut satın aldı. Savaşın akabinde süratle artan satışlar, haziranda 1887’ye kadar yükseldi. Takip eden aylarda gerileyen satışlar, yıl sonuna yanlışsız tekrar artışa geçerek kasımda 2 bin 575’i buldu.

Geçen yılın mart-kasım periyodunda toplam 3 bin 975 konut alan Ruslar, bu yılın birebir periyodunda 12 bin 921 konut edindi. Böylelikle savaşın başlamasının akabinde geçen 9 ayda, geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla Rusların aldıkları konut sayısı 3,3 katına çıkmış oldu.

Ukrayna vatandaşlarının aldığı konut sayısı da katlandı

Aynı devirde Ukrayna vatandaşlarının aldıkları konut sayısında da artış gerçekleşti. Savaşın başladığı şubatta Ukraynalılar Türkiye’den 111 konut satın aldı. Savaşın akabinde süratle artan satışlar, haziranda 301 ile bu yılın en yüksek düzeyine çıktı. Takip eden aylarda dalgalı bir seyir izleyen satışlar kasımda 277 olarak kayıtlara geçti.

Geçen yılın mart-kasım periyodunda 946 konut alan Ukraynalılar, bu yılın birebir devrinde 2 bin 55 konut edindi. Böylece savaşın sürdüğü mart-kasım devrinde Ukrayna vatandaşlarının aldıkları konut sayısı yıllık bazda 2,2 katına yükseldi.

(AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir