Korkutan araştırma! Son 20 yılda kuraklık ve sel arttı… İklim krizi hız kazandıkça felaketler artacak

CNN’in haberine nazaran, NASA’da misyonlu bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma, giderek daha sık, yaygın ve ağır yaşanan kuraklık ve sellerin, iklim kriziyle kontaklı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, iklim krizi sürat kazandıkça bu üzere felaketlerin artacağı belirtildi.

20 YILLIK UYDU MANZARALARINA BAKILDI

Araştırmanın baş muharriri Matthew Rodell, 2002’den 2021’e kadar olan 20 yıllık NASA uydu datalarına bakarak dünyadaki suyla ilgili çok olayların boyutunu, mühletini ve ciddiyetini tahlil etti.

Bu kapsamda yaklaşık yüzde 70’i altı ay yahut daha kısa süren ve yaklaşık yüzde 10’u bir yıldan fazla süren 505 çok yağış olayı ve 551 çok kuraklık olayı incelendi.

Bilim insanları, rekor sıcaklık eğiliminin başladığı 2015’ten bu yana bu çok olayların yoğunluğunun ve sıklığının arttığını ortaya koydu.

“ÖNEMLİ BİR KORELASYON VARDI”

Rodell, “Bunun global ısınmayla ilgili olabileceğini düşündük zira son 7 yılda en yüksek sıcaklıkların kaydedildiğini biliyoruz. Bu olayların dünya çapındaki sıklığı ile yüksek sıcaklıklar ortasında kıymetli bir korelasyon vardı.” dedi.

Rodell, çalışmanın insanların, global sıcaklıktaki her küçük artışın kıymetli olduğunu ve dünyayı ısıtan kirliliğin yükselişinin dizginlenmesi gerektiğini anlamalarına yardımcı olacağını umduğu aktardı.

Araştırmanın ayrıntıları Nature Water mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir