Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, hükümet olarak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı sarsıntılardan etkilenen bireylerin mülteci yerleştirme müracaatları da dahil olmak üzere süreksiz ve kalıcı ikamet müracaatlarını sürece koyacaklarını duyurdu.
Bakan Fraser ve Bakan Alghabra, bu kapsamda hala Kanada‘da bulunan lakin vize müddetleri dolan Türkiye ve Suriye vatandaşlarının kalış müddetlerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımların da atılacağını açıkladı.

BAŞVURULAR 29 MART TARİHİNDE BAŞLIYOR

Türkiye’den Kanada‘ya gelmek için başvuracaklarla, hala Kanada‘da bulunan fakat vize müddetleri dolan Türk vatandaşları, vize önceliği ve kolaylığına ait kararlara uygun müracaatlarını 29 Mart 2023 tarihinden itibaren yapmaya başlayabilecekler.

“ÖDENEN FİYATLARDAN FERAGAT EDECEĞİZ”

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra’nın ortak açıklamasında, şunlar kaydedildi; “29 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, daimi ikamet müracaatında bulunanların sarsıntılar nedeniyle seyahat dokümanlarını kaybettiğini göz önünde bulundurarak, pasaport yahut seyahat evrakı gerekliliği ile bu dokümanlar için ödenen fiyatlardan feragat edeceğiz. Bu yeni tedbirler, sarsıntılardan şahsî olarak etkilenenlerin denizaşırı müracaatlarına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara dayanmaktadır. Etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut süreksiz ikamet müracaatları ile kalıcı ikamet müracaatları, mülteci yerleştirme müracaatları dahil öncelikli olarak sürece alınmaktadır.”

“HÜKÜMETİMİZ GEREKSİNİMİ OLANLARI DESTEKLEMEYE HER VAKİT HAZIR”

Bakan Fraser açıklamada, ” Kanada, Türkiye ve Suriye’de yıkıcı sarsıntılardan etkilenenlere yardım sağlamaya kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan milletlerarası krizlere cevap vermeye ve gereksinimi olanları desteklemeye her vakit hazır olacaktır” tabirlerini kullandı. Bu arada Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ise açıklamada, sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriye vatandaşlarını destekleme taahhüdünü sürdürdüklerini kaydetti. Bakan Algahbra, “Birçok Kanadalının sarsıntılardan etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü tedbirler bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni tedbirlerle, şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu sıkıntı vakitte dayanak ve yardım sağlamakta kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Seyit Aydoğan – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir