İsrail’in yeni yerleşim yeri planı | Guterres’ten çağrı: “Acilen durdurun”

Birleşmiş Milletler Sözcülüğü Ofisinden bahse ait yazılı açıklama yapıldı. Guterres, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da 4 binden fazla yeni yerleşim yeri planından “derin kaygı ve rahatsızlık duyduğunu”, kelam konusu planın İsrail’in yerleşim yeri faaliyetlerini hızlandıracağını söz etti.

Yerleşim yerlerinin memleketler arası hukukun açık ihlali olduğunu vurgulayan Guterres, bunların tıpkı vakitte iki devletli, adil ve kalıcı barışa mahzur teşkil ettiğine dikkati çekti.

“FİLİSTİN HALKININ DOĞAL KAYNAKLARINI GASBEDİYOR”

Guterres, yasa dışı yerleşim yerlerinin genişletilmesinin gerginliği ve şiddeti tetiklediğini belirterek, birebir vakitte İsrail’in işgalini derinleştirdiğine ve Filistin halkının doğal kaynaklarını gasbettiğine dikkati çekti.

“İsrail’ hükümetine işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim yeri faaliyetlerini ivedilikle durdurma ve geri çevirme” daveti yapan Guterres, İsrail’in yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini talep etti.

İSRAİL’İN YERLEŞİM KARARI

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), İsrail hükümetinin, haftalık kabine toplantısında yeni yerleşim üniteleri inşa etmek için gerekli müsaadeleri alma sürecini “önemli ölçüde kısaltan” bir kararı onaylayacağını belirtmişti.

KAN’ın haberine nazaran, kelam konusu karar, daha fazla yerleşim ünitesi inşasına müsaade verecek, böylelikle inşaat neredeyse siyasi seviyenin onayı olmadan teşvik edilecek ve planlama müsaadesinin birinci onayı da aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in yetkisinde olacak.

İşgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim ünitesi inşasını sürdüren İsrail, büyük bir Yahudi yerleşim ünitesi kurmayı planlıyor.

Filistinliler ve Peace Now Hareketi üzere İsrailli solcu kuruluşlar bu plana itiraz ediyor.

Filistin yönetimi ve Avrupa Birliği de kelam konusu atılımın, iki devletli tahlil talihini yok edeceğini vurguluyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs etrafında yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Memleketler arası hukuka nazaran Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı sayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir