İran, İtalya’nın Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığının sitesinde yayımlanan açıklamada, kimi İtalyan yetkililerin İran’ın iç gelişmelerine ait “müdahaleci” açıklamalarına reaksiyon olarak İtalya’nın Tahran Büyükelçisi Giuseppe Perrone’nin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı duyuruldu.

Açıklamada, İtalya’nın İran’ın “iç işlerine müdahaleci eylemlerine” reaksiyon gösterilerek Tahran’ın protestosunun Büyükelçi Perrone’ye iletildiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen görüşmede, İtalyan Büyükelçiye, ülke yetkililerinin “insan haklarına ait ikili standartlı yaklaşımının kabul edilemez” olduğunun iletildiği belirtildi.

İran’a uygulanan yaptırımların “yasa dışı” olduğu vurgulanan açıklamada bu yolla “İran halkının haklarının çiğnendiği ve çıkarlarının önemli halde zedelendiği” söz edildi.

Diğer yandan, İtalya’nın Tahran Büyükelçisi Giuseppe Perrone’nin “durumu en kısa müddette hükümetine ileteceğini” belirttiği aktarıldı.

İTALYA, İRAN’IN ROMA BÜYÜKELÇİSİNİ BAKANLIĞA ÇAĞIRMIŞTI

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin talimatıyla İran’ın Roma’ya yeni atanmış büyükelçisi Mohammed Reza Sabouri, İran’daki gelişmeler nedeniyle İtalya Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Tajani, İran Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrılmasıyla ilgili olarak, “Görüşmede, idam cezalarının askıya alınması, şovlara yönelik şiddetin durdurulması taleplerimizi ilettim ve de siyasi makamların göstericilerle diyalog kanallarını açmalarını istedim.” Sözlerini kullanmıştı.

İdam cezasının İtalya ve Avrupa için “geri dönüşü olmayan bir çizgi olduğunu” belirten Tajani, “Ya infazlar ertelenir ya da olanları şiddetle kınamaya devam ederiz. Basın özgürlüğünü, protesto hakkını ve insan haklarını savunuyoruz.” demişti.

Öte yandan, basında yer alan haberlere nazaran, Büyükelçi Sabouri’nin şimdi İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya itimat mektubunu sunmadığı ve hasebiyle resmen vazifesine başlamış sayılmadığı bir devirde bu formda bakanlığa çağrılmasının teamüllerin dışında olduğuna işaret edildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir