Göçmenler kamp kuramasın diye kaya döşediler!

Fransa’nın Manş Denizi’ne kıyısı olan Calais kentinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya kesimleri yerleştirildi. Kayalar, bilhassa tren istasyonu yakınlarında bulunan Tuna ve Maas kıyılarındaki muhakkak noktalara bir metreden az aralıklarla döşendi.

Belediyenin kaya modülleri için 45 bin avro bütçe ayırdığı kaydedildi.

TEPKİ YAĞDI!

Bölgedeki göçmenlere yardım eden insan hakları örgütleri, Calais idaresinin İngiltere’ye geçmek isteyen göçmenlerin kamp kurmasını engellemek için bu türlü bir tekniğe başvurmasını kınadı.

İnsan Hakları Gözlemcileri örgütü yetkilileri, kaya döşenen yerlerde yazın göçmenlerin yaşadığını lakin 3 Ağustos’tan bu yana bölgenin boşaltıldığını ve geçen haftaki büyük tahliyede göçmenlerin Maas iskelesine nakledildiğini belirtti. Yetkililer, kent merkezinde kimi noktaların ise örgütlerin göçmenlere yiyecek yardımı yapmasını engellemek için kayalarla çevrildiğini aktardı.

Calais idaresinin haziran ayında köprüleri, altlarında kalan göçmenleri kovmak için çitle çevirdiğini hatırlatan yetkililer, bunun göçmenleri merkezden uzaklaştırarak “görünmez” kılmayı hedeflediğini vurguladı.

Manş Denizi kıyısında bulunan Calais kentinde, denizi aşarak İngiltere’ye geçmek isteyen çok sayıda sistemsiz göçmen bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir