Fuat Oktay: Bölgesel geçim endekslerini dikkate alarak çalışmalar yapacağız

AK Parti’den Ankara 3’üncü bölge 1’inci sıra milletvekili adayı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen Memur-Sen Ankara Vilayet Divan Toplantısına katıldı. Oktay burada açıklamalarda bulundu.

‘SAĞLAM GARANTİLER GETİRDİK’

DHA’da yer alan habere nazaran, Oktay şunları söyledi: “Memur-Sen’in gücü yalnızca üye sayısıyla sonlu değildir. Yalnızca ne kadar geniş bir coğrafyada faaliyet gösterdiğiyle de hudutlu değildir. Memur-Sen çalışma hayatının sıkıntılarıyla ilgilendiği kadar, kamuda emek uğraşını verdiği kadar demokrasimize, ulusal iradeye de dört elle sarılan, sahip çıkan bir örgütlenmedir. 21 yılda hak ve özgürlükler noktasında nereden nereye geldiğimizin en yakın şahidi de yeniden sizlersiniz. Kamu sendikacılığının uzun yıllar önemsenmeyen bir alan olarak kaldığını sizler bizlerden daha güzel biliyorsunuz. Bu eksikliğin şuuruyla, Cumhurbaşkanımız liderliğinde, kamu vazifelileri sendikacılığının güçlenmesi için değerli ıslahatlara imza attık. Attığımız adımlarda her vakit sizlerden gelen taleplere kulak verdik; her bir düzenlemeyi de yeniden sizlerle istişare içinde hazırladık. 28 Şubat’ın o karanlık günlerinde kamu işçisinin üzerinde ‘Demokles’in kılıcı’ üzere sallanan kamuda kılık kıyafet yasaklarını biz kaldırdık. Tıpkı formda, inancından dolayı ötekileştirilen, türlü mağduriyetler yaşayan kamu çalışanımızın imdadına biz koştuk ve inanç özgürlüğü ve haklarıyla ilgili sağlam teminatlar getirdik. Kamu görevlilerimizin toplu mukavele hakkını anayasal garantiye biz kavuşturduk. Disiplin heyetlerinde sendika temsilcilerine yer vermenin yanında disiplin cezalarına yargı yolunu açtık. Süreksiz işçi statüsünü sözleşmeliye dönüştürdük ve sendikaya üye olabilme hakkı tanıdık.”

‘EMEKÇİLERİMİZİN SATIN ALMA GÜCÜNÜ KORUYACAĞIZ’

Türkiye Yüzyılı’nın işçinin, alın teri dökenlerin ve çalışanların yüzyılı olacağını söyleyen Oktay, “Tüm çalışanlarımız büyüyen Türkiye’nin artan refahından hak ettiği hissesi alacak. Kamuda liyakati temel alan yaklaşımımızı güçlendirerek sürdüreceğiz. Bu çerçevede liyakat ölçütlerini daha şeffaf bir formda ortaya koyan ve daha tesirli uygulanmasını sağlayıcı sistemleri güçlendireceğiz. Bölgesel geçim endekslerini dikkate alarak kamu çalışanlarının sosyo-ekonomik şartlarının güzelleştirilmesine yönelik çalışmalar yapacağız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında tüm işçilerimizin satın alma güçlerinin korunmasına yönelik adımlar atmaya devam edeceğiz. Kamu görevlilerimiz için toplu mukavele hakkını 2010 yılında anayasal teminata kavuşturmuş, 2012 yılında ise yasal düzenlemeleri gerçekleştirmiştik. O günden bugüne konfederasyon ve sendikalarımızla toplam 6 toplu mukavele periyodu geçirerek kamu çalışanlarımızın mali ve toplumsal haklarında yüzlerce düzgünleştirme yaptık. İnşallah ağustos ayında da 7’nci Devir Toplu Mukaveleyi imzalayarak bu iyileştirmeleri daha da artıracağız. Sıkıntıların, eksikliklerin şuurundayız; bunların da bertaraf edilmesi için yeniden birlikte çalışacağız. Biraz evvel söz ettiğim onlarca kazanımın gerisinde nasıl ki AK Parti iktidarlarının imzası varsa; bu sıkıntıları çözecek, bu talepleri karşılayacak, memurlarımızı şad edecek çalışmaları yapacak tek güç de yeniden AK Parti’dir; yeniden Cumhur İttifakıdır” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir