Diyarbakır’da gözaltına alınan gazetecilerden 4’ü adliyeye sevk edildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin ortalarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve avukatların bulunduğu 216’sı hakkında gözaltı kararı verdiği ve bunlardan 128’inin gözaltına alındığı soruşturmada adliyeye sevkler başlandı. Bir yandan emniyet tabirleri sürerken, öbür yandan emniyette söz vermeyi kabul etmeyenlerin adliyeye sevkleri başlatıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre emniyette tabir vermeyi kabul etmeyen gazetecilerden Abdurrahman Gök, Beritan Canözer, Mehmetşah Oruç ve Mikail Barut ile siyasetçi Hakim Kaya, Şahin Biçimli, 78’liler Derneği’nden Abdulgani Alkan adliyeye sevk edildi. Gün içinde emniyette tabir vermeyi kabul etmeyenlerin adliyeye sevkleri beklenirken, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların tümü emniyette söz vermediği öğrenildi.

2 KİŞİ HÜR BIRAKILDI

Gözaltına alınan avukatlar Gurbet Özbey Öner ile Jiyan Sametoğlu emzirme periyodunda olan bebekleri nedeniyle gözaltına alınmalarının akabinde dün savcılığa sevk edildi. Savcılık tabirlerinin akabinde, isimli önlem denetimi talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Gurbet Özbey Öner, Jiyan Sametoğlu, isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir