Borsa İstanbul’da tarihi rekor! 4 bin puanı aştı

Geçen hafta global hisse piyasalarından olumlu ayrışan ve haftalık bazda yüzde 8,48 bedel kazanan BIST 100 endeksi, cuma gününü 3.934,63 puandan tamamlamıştı.

Yeni haftanın başlangıcında da yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, 4.003,92 puanla tarihi tepesini gördü. Endeksin evvelki kapanış düzeyine nazaran paha kazanımı ise yüzde 1,7’yi aştı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “ultra şahin” para siyasetlerinin sonuna yaklaşıldığına dair beklentilerin güçlenmesi ile global çapta risk iştahının arttığını söyledi.

Piyasalarda, daha evvel 75 baz puanda ağırlaşan Fed’in aralık ayı toplantısına ait faiz artırımı beklentilerinin 50 baz puana evrildiğine işaret eden analistler, yurt içinde bu hafta ağırlaşacak 3. çeyrek şirket finansal sonuçlarına ait optimist beklentilerin de hisse piyasalarını desteklediğini söyledi.

Analistler, bu hafta yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu, yurt dışında ise Avrupa ve Japonya merkez bankası kararları ile ABD ve Almanya’da büyümenin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.050 puanın direnç, 3.900 ve 3.850 düzeylerinin ise takviye pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir