Başkan Büyükkılıç, Avrupalı büyükelçileri misafir etti

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve 17 büyükelçinin yer aldığı 21 kişilik heyeti, makamında kabul etti.

Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu 2024 Programı kapsamında kente gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve 17 büyükelçinin yer aldığı 21 kişilik heyet ile AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, Avrupa Birliği Ahenk Kurulu Üyesi Murat Cahid Cıngı, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç’ın belediye girişinde karşıladığı Avrupalı büyükelçilere çiçek takdim edildi.

Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, “Sizleri Kayseri’mizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Kayseri’miz 6 bin yıllık geçmiş, 4 bin yıllık ticari ortamı, kanunları yazan, oluşturan bir yaklaşım içerisinde ticaret ve sanayi şehridir” dedi.

Kayseri’yi yalnızca ticaret ve sanayi kenti olarak görmekten çok tarım ve hayvancılık alanında da ön plana çıkarma yolunda çaba gösterdiklerini anlatan Lider Büyükkılıç, Kayseri’nin, önemli manada altyapı sorunu olmayan bir kent olduğunu, yeşil üretimi, yeşil idaresi, yeşil organize sanayi sürecini önemseyen çalışmalar yaptıklarını tabir etti.

“ŞEHRİMİZİ AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİNE UYACAK FORMDA YÖNETMEYE UĞRAŞ EDİYORUZ”

Büyükkılıç, çevreci bir yaklaşım ile yeşili kent ile buluşturma tarafında itina gösterdiklerini belirterek, “İş adamlarımızla, sanayi kuruluşlarımızla iş birliği halinde şehrimizi Avrupa Birliği kriterlerine uyacak halde yönetmeye, o sürece dâhil olma istikametinde uğraşlarımızı sürdürüyoruz. 150 civarında ülkeye ihracat yapan, Avrupa ülkeleri ile hem ithalat hem ihracat bağlamında ön plana çıkan bir kent olduğumuzu paylaşmak isterim” diye konuştu.

Akıllı kent projeleri ile ilgili lokal idare, kamu, kurum ve kuruluşları ile iş birliği halinde çalışmaların sürdüğünü, Akıllı Şehircilik Daire Başkanlığı kuracaklarını hatırlatan Lider Büyükkılıç, dirençli kentler konusunda da Afet Daire Başkanlığı’nı hayata geçirdiklerini, bu alanda daha disiplinize bir idare anlayışı sergileyeceklerini anlattı.

“KAYSERİ, ULAŞIMI RAHAT BİR ŞEHİR”

Büyükkılıç, 30 büyükşehir ortasında yatırıma en çok hisse ayıran bir belediye olarak anıldıklarını yatırımların yüzde 43’ünü de taşraya kaydırma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, havayolu, karayolu ve demiryolu ile kente ulaşımın rahat olduğunu tabir ederek, “Kayseri’miz inançlı bir liman, Orta Anadolu’nun göbeğindeyiz, merkezindeyiz, bu hoş kentimize ulaşım kolaylığı var. Havayolu ile İstanbul’dan Kayseri’ye 1 saatte, Erciyes Kayak Merkezi’mize de 20 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, ithalatın iki katı kadar ihracat yapan bir kentten bahsederek, “Amacımız insanların hem konforunu arttırmak hem de iktisada yük olmamaktır. İthalatımızın iki katı kadar ihracat yaptığımız istikametinde sayılar da bizleri keyiflendiriyor” formunda konuştu.

Büyükkılıç, 5 üniversitenin kendisinden memleketler arası bir ölçekte kelam ettirdiğini, Kayseri’de tüm ülkelerden öğrencilerin olduğunu, Kayseri’nin dinamik bir kent olduğunu anlattı.

AB projeleri ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin epey büyük projeleri olduğunu ve hayata geçtiğini söz eden Büyükkılıç, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’a bugüne kadar yaptığı katkılar hasebiyle teşekkür ederek, daha fazlasını beklediklerini söz etti.

BÜYÜKELÇİLER KAYSERİ İKTİSADINDAN ÖVGÜYLE BAHSETTİLER

Kendilerini kabul edip misafirperverlik gösterdikleri için teşekkür ederek konuşmasına başlayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise Kayseri’ye tekraren geldiğini lisana getirerek, Kayseri iktisadının çok dinamik, sınai, ticari ve tarımla ilgili faaliyetlerin de ön planda olduğunu öğrendiklerini paylaştı.

Avrupalı diplomatlar ile birlikte Kayseri’de olmaktan ötürü çok keyifli olduğunu lisana getiren Meyer-Landrut, kentin işleyişi ve nitelikleri ile ilgili birebir bilgi alma fırsatı bulduklarını da lisana getirdi. Konuşmasında Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri ortasındaki bağın en değerli ögesinin iktisat ve ticaret olduğunu da kelamlarına ekleyen Meyer-Landrut, bu münasebetlerin gelişmesinde endüstrici ve iş insanlarının büyük bir tesirinin kelam konusu olduğunu vurguladı.

“KAYSERİ ÇOK HOŞ BİR DAĞA SAHİP”

Ziyarette konuşan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Isabelle Dumont, meslektaşlarının birçoklarının ülkesinde kar ve kayak sporunun büyük bir yer kıymet arz ettiğini lisana getirerek, Kayseri’nin de bu manada çok hoş bir dağa sahip olduğunu ve kıymetli olduğunu kaydetti.

“KAYSERİ YENİLİĞE VE YENİLİKÇİLİĞE AÇIK BİR ŞEHİR”

Dumont, iklim değişikliği konusunda yaşanan problemler bağlamında Kayseri özelinde hususun nasıl değerlendirildiğini ve bu konuda iş birliği yapılmasının mümkün olup olmayacağı tarafındaki sorusu üzerine Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin de iklim değişikliğinden etkilendiğini ve Kayseri’nin bu bahiste hassaslık gösteren bir kent olduğunu aktardı. Lider Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi olarak yenilenebilir güç kaynaklarına yöneldiklerini, suların daha dikkatli kullanılmasına yönelik uğraş gösterilmesi ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirildiğini anlattı. Büyükkılıç ayrıyeten etraf ile ilgili karbon ayak izi konusunda da gerekli hassaslığın gösterilmesi istikametinde çabaları olduğunu kelamlarına ekledi. Büyükkılıç, Erciyes’te de yapay karlama ile vakit zaman eksik olan kar gereksiniminin tamamlandığını belirterek, “Kayseri yeniliğe ve yenilikçiliğe açık bir şehir” dedi.

Büyükkılıç, global ısınmayı önemseyen bir yaklaşım içerisinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sulamalarımızı kapalı sulama ve damlama usulüyle çalışmalar yaparken tıpkı vakitte güç boyutunda GES projelerini hayata geçiriyoruz. GES projelerimiz var. Biyogaz projelerimiz var. Yağmur suyu hasadı diye projelerimiz var. Birebir vakitte pis su kanalına yağmur sularını vermiyoruz. Onları başka bir kanal marifetiyle tekrar kıymetlendirme bağlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Doğalgazla ilgili kombi projelerimiz var. Muhtaçlığı olan ailelere kombi ikram ediyoruz. Münasebetiyle bütçelerine katkı sağlamış oluyoruz. Kömür kullanımını engellemeye çalışıyoruz. 16 ilçemizin hepsine doğalgazı ulaştırmış sayılırız. Hava kirliliği konusunda da oldukça yol aldık. Yaşanacak kent Kayseri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir