Bakanlık 478 maden sahasını ihaleye açtı: 75 tanesi deprem bölgesinde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 75’i deprem bölgesinde olmak üzere 478 maden alanını ihaleye açtı. İzmir Ödemiş’te ihaleye açılan bölgedeki ormanlık alan tehlikeye girerken; Bergama’daki Hacıhamzalar ve Terzihaliler köylerini kapsayan alan ise UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine nazaran Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ülke genelinde 478 adet maden alanını ihaleye açtı. 75’i zelzele bölgesinde olan maden alanının 3 tanesi ise İzmir’de bulunuyor. Biri Bergama’da, ikisi Ödemiş sonları içinde olmak üzere 4 bin 366 hektarlık üç maden alanının ihaleye çıkarıldığı duyuruldu.

75 ALAN ZELZELE BÖLGESİNDE

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine nazaran, Maden ve Petrol Genel Müdürlüğü (MAPEG) resmi internet sayfasında yayımladığı ihale listesine nazaran 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen vilayetlerden Maraş’ta 29, Malatya’da 26, Adıyaman’da 24 adet toplam 75 adet alan ihaleye çıkarıldı.

ORMANLIK ALANLAR MADEN TEHDİDİ ALTINDA

Ödemiş’te toplam 2 bin 618 hektarlık alanda açılmak istenen maden alanı, bölgedeki ormanlık alan başta olmak üzere tarım alanlarını tehdit ediyor. Açılmak istenen maden alanlarından biri Türkmen Yörük kültürü ile bilinen Horzum Köyü’nü de içine alıyor.

Bir başka maden alanı içinde kalan yer ise Çobanlar Köyü. Bölgede meşe ağacı tipleri, kestane, menengiç ve kızılçam ağaçları bulunuyor.

2021’DE KÖYLÜLER REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Çobanlar Köyüne 4 km Çamyayla Mahallesi’ne 680 metre uzaklıkta 2021 yılında açılmak istenen mermer ocağına karşı köylüler reaksiyon göstermişti. İzmir Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün (İZSU) itirazı üzerine üçüncü sefer geri çevrilmişti.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Bergama’daki Hacıhamzalar ve Terzihaliler köylerini içine alan bin 780 metrekarelik alan ihaleye açıldı. UNESCO Dünya Mirası listesine 2014 yılında giren, “Ekolojik hassas bölge” ilan edilen alanda endemik bitki tiplerine fıstık çamlarına kapalı orman ve tarım topraklarına sahip. Bölgede faaliyetini sürdüren maden ocaklarına yenilerinin eklenmesi tarımla geçimini sağlayan köylüleri olumsuz etkileyeceği varsayım ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir