ABD’de bir ilk: Temsilciler Meclisi 6 Ocak Komitesi, Adalet Bakanlığı’na Trump’ın suçlanmasını tavsiye etti

T24 Dış Haberler

ABD’de 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın “kalkışmaya teşvik etme” ve “ABD’nin sistemini bozmak için komplo” ile suçlanması gerektiği istikametindeki tavsiyesini Adalet Bakanlığı’na iletti. 

Komitenin ilettiği tavsiye ile birlikte birinci sefer Kongre, bir liderin suçlanması için teklifte bulunmuş oldu. Trump’ın Joe Biden’ın misyona gelmesini önlemek için yaptığı planı incelemekle sorumlu komite, 18 aydır birlikte çalışmalarını sürdürüyordu.

Kamuya açık son toplantılarında Kongre üyesi Jamie Raskin kararı duyururken, “Komite, eski lider Donald Trump’ın Kapitol’de ABD’ye şiddetli bir akında bulunanlara yardım ve onlara rahatlık sağladığı için suçlanmasını gerektirecek kâfi ispattan fazlasına sahip olduğuna inanıyor” dedi.

Komite, ellerinde Trump’ın Anayasal teminat altındaki “gücün barışçıl bir formda transfer edilmesi” unsurunu ihlal ettiğine dair delil olduğunu söz ederken, “Bu ülkeye anayasal nizama karşı yapılan bir ayaklanmayı desteklemekten daha büyük bir ihanet olamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada Trump’ın ortalarında “isyana teşvik”, “Kongre’nin işlemesini önleme”, “yönetime karşı komplo” ve “ABD’nin sistemini bozmak için komplo” üzere cürümleri da içeren 4 federal kanunu bozduğuna inandıklarını tabir.

Trump’ın suçlanması tavsiyesi, 9 üyenin de oyuyla desteklenerek Adalet Bakanlığı’na gönderildi. 

Trump yanlıları 6 Ocak 2021’de Joe Biden’in resmen lider ilan edilmesini önlemek hedefiyle Kongre binasına saldırmışlardı. Saldırganlar Kongre’ye mesken sahipliği yapan Kapitol Binası’nın içine girerek Demokrat yasama üyelerini öldüreceklerine dair sloganlar atmıştı. 

ABD’de 6 Ocak 2021’de düzenlenen Kongre baskınını soruşturmak için Haziran 2021’de kurulan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, şu ana kadar halka açık 8 duruşma gerçekleştirdi, zımnî yahut açık binden fazla kişinin sözünü aldı ve on binlerce sayfa belgeyi inceledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir